Oczekiwanie na dziecko i samo przygotowanie do porodu w czasie pandemii jest utrudnione. Nie znaczy to jednak, że dobre przeżycie tego czasu w bliskości i świadomości stało się niemożliwe. Odnoszę wrażenie, że może być nawet jeszcze lepiej, bo zaczynają pojawiać się np. internetowe szkoły rodzenia. Oznacza to, że możemy być na wszystkich lekcjach, wtedy kiedy mamy na to czas, a przede wszystkim możemy wracać do tematu, który nas zainteresował i zadawać do nich wielokrotnie pytania.
Obecnie wiele firm przeniosło się do sieci i świadczy swoje usługi lub sprzedaje produkty przez Internet. Logiczne jest, że również szkoły rodzenia zaczynają oferować taką formę przygotowania do porodu. Wielu przyszłych rodziców może mieć wątpliwości, czy taka nauka jest dla nich. Wiedza, jaką przekazują położne w stacjonarnych szkołach rodzenia, nie różni się od tych przekazywanych online. Poruszane są tematy takie jak:
Dlatego kurs online daje rodzicom niezależność w przerabianiu materiałów – nie trzeba stać w korku, jechać na określaną godzinę, nie koliduje to z godzinami pracy. Przyszła Mama nie musi czekać do 21. tygodnia ciąży, aby zapisać się na taki kurs (tak jak w przypadku stacjonarnej szkoły rodzenia) – jest możliwość zacząć nawet na początku ciąży. Dodatkowo do lekcji wideo można powracać w każdej chwili i robić powtórki lub zapisywać najważniejsze dla siebie kwestie. Ma to największe znaczenia w lekcjach dotyczących już samego noworodka, czyli karmienia, pierwszej kąpieli, przewijania czy ubierania.
Temat porodu jest intymną kwestią, dlatego niektóre przyszłe Mamy lub przyszli Ojcowie mogą czuć krępację w grupie. Nauka w zaciszu własnego domu daje tym rodzicom komfort, ponieważ tylko oni wspólnie uczą się przygotowania do porodu!
Na rynku pojawia się coraz więcej szkół rodzenia online. Jedną z nich jest Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą. Ten Kurs składa się z 5 godzin lekcji posegregowanych tematycznie na 6 modułów – łącznie jest to aż 20 lekcji. Z tych materiałów przyszli rodzice dowiedzą się m.in.:
Oprócz 20 ciekawych lekcji kurs oferuje dodatkowe materiały wideo ukazujące m.in. jak wygląda poród oraz materiały do pobrania w formie listy m.in. kryteria wyboru szpitala, wyprawka czy plan porodu. Przyszli rodzice mają również kontakt z położną oraz Promotorem Karmienia Piersią poprzez zamkniętą grupę na Facebooku – również po porodzie.
Na lekcje zaprasza położna z doświadczeniem w prowadzeniu szkoły rodzenia, pani Anna Nowak-Duda, która jest również położną rodzinną. Mamy, którymi się opiekowała doceniły jej pracę i dzięki nim została m.in. „Położną na medal” woj. Wielkopolskiego w 2017 i 2018 roku. Wszystkie lekcje kursu posiadają napisy, co jest też przydatne dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
Krzysztof Opeldus (Tata prezes)
Oceń ten wpis
Twoja opinia jest dla mnie ważna.
Ocena 5 / 5. Głosów: 15
Nie dodano jeszcze żadnej oceny.